Sportowe lata 90. Odcinek 7:…

Sportowe lata 90.
Odcinek 7: Korea wchodzi do gry

Dzisiaj na warsztat bierzemy pierwszego przedstawiciela samochodów o nadwoziu Coupe z Półwyspu Koreańskiego, u nas rzadko spotykany, a tym samym egzotyczny, więc jak najbardziej zasługuje na szansę w starciu z innym youngtimerami o tym odchodzącym nadwoziu.

Na wstępie poczujcie ten klimat młodości, świeżości i beztroski.

Korea ma relatywnie krótką historię produkcji samochodów, więc przeważająca większość to rodzinne nudne sedany. Niemniej jednak nawet w tym przepracowanym państwie byli młodzi ludzie, którzy pożądali czegoś wyglądającego dynamicznie, co zaspokoiłoby ich pragnienie poczucia szybkości i co nadawałoby się do wyrwania dziewczyny. W odpowiedzi na popyt Hyundai wypuścił na rynek w 1988 roku tanie sportowe auto o nazwie Scoupe (w Europie S-Coupe) produkowane w Ulsan.

Hyundai nie miał wówczas wystarczającego know-how, jak zbudować swój własny silnik do takiego auta, więc wziął 1.5 84 KM od Mitsubishi. W 1991 stworzył pierwszy własny silnik w historii o nazwie Hyundai Alpha Engine, który wypluwał 92 KM. Można go było uzbroić w turbo, wtenczas miał 115 KM (wersja GT Turbo na zdjęciu, 9.2 sekundy do setki). Silnik Alpha zapewniał wzrost mocy o 14% w porównaniu z silnikiem od Mitsubishi. Natomiast razem z turbo dawał aż 42% więcej. To już odczuwalna różnica, ale osiągi dalej przeciętne.

Z ciekawszych rzeczy jest jeszcze przeszklony słupek C, nawet fajnie to wygląda. Scoupe oparte technologicznie było na Hyundaiu Pony / Excelu, a produkcję zakończono w 1995

==============================
To już ostatni odcinek z serii o samochodach coupe, ale w planach są kolejne dwa sezony.

W pierwszym sezonie Sportowych lat 90. ukazały się następujące fury:

Opel Calibra
Ford Probe
Toyota Celica
Volkswagen Corrado
Mitsubishi Eclipse
Fiat Coupe
Hyundai S-Coupe
Toyota Supra(odcinek bonusowy)

Zapraszam do głosowania na auto, którym jeździłbyś/jeździłabyś (ʘ‿ʘ)

#rzetelnafura -> cotygodniowa wrzutka do poczytania z rańca
#samochody #motoryzacja #carpsotting #carboners #hyundai #korea