Rozciągnięty włoski kant dla…

Rozciągnięty włoski kant dla papieża

czyli

FIAT 130 Papamobile

Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski była solą w oku ówczesnych władz komunistycznych. Pomimo faktu, że samo wydarzenie nie było na rękę partii oraz Związkowi Radzieckiemu, który odradzał organizację przedsięwzięcia ze względu na fakt wywołania niepokojów społecznych, pierwszy sekretarz partii Edward Gierek zgodził się na podróż Ojca Świętego. Dość powiedzieć, że specjalnie na tą uroczystość zaprojektowano i zbudowano specjalnie zmodyfikowanego, omawianego wcześniej Stara 660.

Starachowicka ciężarówka nie była jedynym pojazdem, jakim poruszał się biskup Rzymu – papież przemieszczał się także przedłużonym Polskim Fiatem 125p w wersji kabriolet, oraz przerobionym FIATem 130. Do tego ostatniego pojazdu potrzebne modyfikacje miała wykonać firma Carozzeria Fissore, chociaż istnieje niepotwierdzona teoria według której pojazd zmodyfikowano w żerańskim FSO, stosując się do wytycznych Watykanu.

FIAT 130 swoim wyglądem nawiązywał do włoskiego modelu 125, który był dawcą karoserii dla licencyjnego pojazdu produkowanego na Żeraniu. Model użytkowany przez papieża był przedłużonym i nieco podwyższonym w tylnej części kabiny czterodrzwiowym sedanem w kolorze czarnym; oprócz tego, pojazd posiadał fotel w miejscu tylnej kanapy, dwa siedzenia zamontowane naprzeciwko siedzenia papieskiego oraz otwierany dach w podwyższonej części. Motor napędzający samochód był widlastą „szóstką” o pojemności 3.2 litra oraz mocy około 170 KM.

Po pielgrzymce samochód – w przeciwieństwie do Stara – zachowano. Pojazd przetrwał do dziś; przez wiele lat „130” miał być ukrywany w stodole – obecnie znajduje się w Muzeum Papieskim Zakonu Franciszkanów w Niepokalanowie.

#samochody #motoryzacja #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #autakrokieta #fiat #jp2 #prl

pokaż spoiler Źródła: Modele Władka https://www.modelewladka.pl/2016/06/fiat-130-fissore-papieska-limuzyna_86.html Autoblog https://spidersweb.pl/autoblog/jan-pawel-ii-papamobile-pilegrzymka/ oraz Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Fiat_130#Ciekawostki i https://pl.wikipedia.org/wiki/Papamobile#Pontyfikat_Jana_Pawła_II